Projektowanie domu to proces pełen decyzji, które mogą wpłynąć na komfort życia na wiele lat. Niestety, nawet najlepiej zaprojektowane budynki mogą zawierać elementy, które w codziennym użytkowaniu stają się irytujące. Na podstawie doświadczeń naszych Klientów oraz praktyki projektowej, przedstawiam najczęstsze problemy i wskazówki, jak ich uniknąć.
Niefunkcjonalny układ pomieszczeń.
Problem:
Na podstawie doświadczeń rodzinnych – na etapie koncepcyjnym Klientka zwracała szczególną, aby kuchnia nie była zbyt oddalona od wejścia, jako że wnoszenie zakupów daleko może być uciążliwe. Dodatkowo w domu teściów, brakowało bezpośredniego dostępu z wejścia do salonu, co utrudniało codzienne korzystanie z przestrzeni.
Rozwiązanie:
Jeszcze na etapie koncepcji zaproponowaliśmy układ z kuchnią połączoną z salonem, a spiżarnię umieściliśmy tuż obok wejścia, co znacznie poprawiło funkcjonalność. Dzięki takiemu podejściu Klientka mogła łatwo zorganizować codzienne życie.
Źle zaprojektowana komunikacja.
Problem:
W swoim mieszkaniu Klient żałował, że zaprojektowano bardzo długi korytarz, który zmniejszał powierzchnię pokoi. Korytarz nie był wykorzystywany i wydawał się zmarnowaną przestrzenią.
Rozwiązanie:
W projekcie domu Klienta zasugerowaliśmy otwartą przestrzeń na piętrze w formie antresoli, która stała się dodatkową strefą rekreacyjną. Zamiast długiego korytarza powstało miejsce do czytania i zabawy dla dzieci.
Brak wystarczającej liczby gniazdek elektrycznych.
Problem:
W dotychczasowym mieszkaniu Inwestorka narzekała na brak wystarczającej liczby gniazdek przy blacie kuchennym, co uniemożliwiało jej wygodne korzystanie z małych urządzeń AGD. W efekcie musiała używać przedłużaczy, co wyglądało nieestetycznie.
Rozwiązanie:
W projekcie technicznym domu Inwestorki szczegółowo z nią ustaliliśmy i uwzględniliśmy rozmieszczenie wszystkich gniazdek – m.in. przy blatach roboczych, w miejscach montażu oświetlenia i przy biurkach. Dodatkowo zainstalowaliśmy gniazdka w wyspie kuchennej, co ułatwiło korzystanie z blenderów czy ekspresu.
Złe lub niewystarczające doświetlenie wnętrz.
Problem:
Na podstawie wizyty u znajomych Klient zwrócił uwagę, że w ich salonie zlokalizowanym od północy panuje półmrok, nawet w słoneczne dni. Brak dużych okien sprawił, że pomieszczenie wydawało się zimne i ponure.
Rozwiązanie:
W nowym projekcie zaproponowaliśmy zwiększenie przeszklenia od strony południowej i wprowadzenie dużych drzwi tarasowych. W przypadku ograniczeń terenowych warto rozważyć świetliki dachowe lub dodatkowe okna narożne.
Niepraktyczne łazienki.
W obecnym mieszkaniu Klientka skarżyła się na brak miejsca na kosmetyki i ręczniki w łazience. Umywalka była wąska, a brak szafek utrudniał utrzymanie porządku.
Rozwiązanie:
W nowym projekcie zaproponowaliśmy wnęki w ścianach prysznicowych, większe szafki pod umywalką i półki ukryte za lustrem. Dzięki temu przestrzeń była funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna.
Kuchnia, która nie spełnia oczekiwań.
Problem:
Klient, który dużo gotuje, narzekał na brak przestrzeni roboczej i niewygodny układ – zlew był za daleko od kuchenki, co wydłużało gotowanie i przygotowywania posiłków.
Rozwiązanie:
W projekcie domu dla Klienta zaproponowaliśmy układ kuchni według zasady trójkąta roboczego – lodówka, zlew i kuchenka znalazły się w optymalnych odległościach. Dodatkowo uwzględniliśmy większy blat i miejsce na szeroką wyspę z dodatkowymi gniazdkami w blacie.
Problemy z akustyką.
Problem:
W swoim mieszkaniu Klienci narzekali na hałasy przenikające między salonem a pokojem dziecka, a także sąsiadami. Słaba izolacja akustyczna powodowała, że odgłosy z telewizora zakłócały sen dziecka i notorycznie słychać było rozmowy sąsiadów obok.
Rozwiązanie:
W nowoprojektowanym budynku w kluczowych miejscach wprowadziliśmy dźwiękochłonne ściany działowe i drzwi. Zaproponowaliśmy też zastosowanie wykładzin oraz miękkich mebli, które pochłaniają dźwięki i poprawiają akustykę.
Brak miejsca do przechowywania.
Problem:
Rodzina z dwójką dzieci narzekała na brak miejsca na przechowywanie sprzętów sportowych i odzieży sezonowej. Garaż i szafy w sypialniach szybko się zapełniły, co wprowadzało chaos.
Rozwiązanie:
Zaprojektowaliśmy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze oraz dużą szafę wnękową w holu. Przestrzeń pod schodami została zagospodarowana jako praktyczny schowek na buty i torby.
Niedopasowanie domu do otoczenia
Problem:
Klient zgłosił się do naszej pracowni z koncepcją domu bez uwzględnienia stron świata, przez co taras i strefa dzienna znajdowałyby się od północnej strony i przez większość dnia pozostawałby w cieniu.
Rozwiązanie:
W projekcie zaprojektowaliśmy strefę dzienną od strony południowo-zachodniej, co zapewniło optymalne nasłonecznienie i ciepło. Warto również dostosować parametry okien i szyb do orientacji działki, aby maksymalnie wykorzystać światło naturalne.
Najczęstsze błędy projektowe można zminimalizować dzięki dokładnemu planowaniu i współpracy z doświadczonym architektem. Analiza stylu życia, hobby oraz przyszłych potrzeb Inwestorów, to klucz do stworzenia przestrzeni, która nie będzie irytować, a stanie się wymarzonym miejscem do życia.